Būsi mīļi gaidīts piecīšu ballītē!

"Kas ir piecīšu dzimšanas dienas ballīte?

 

 Pēdējā laika tendence, svinot bērnu dzimšanas dienas, ir sarīkot piecīšu ballīti. Kas tā tāda īsti ir?

 

Kādu dienu mans dēls tika uzaicināts uz sava drauga dzimšanas dienu. „Mammu, es esmu uzaicināts uz piecīšu ballīti!” dēls man svinīgi paziņoja, iedodams rokās dzimšanas dienas ielūgumu. „Piecīšu — ko?” Biju nedaudz apjukusi un, pētot ielūgumu, mēģināju rast atbildi, kas tā tāda piecīšu ballīte ir (no sērijas „kas tas par zvēru un ko viņš ēd”). Izlasot ielūguma sadaļu „Paskaidrojums”, beidzot sapratu, kā izpaužas piecīšu ballīte, un pie sevis nodomāju, ka šī ideja varētu kļūt par īstu hitu, atstājot aiz sevis tendenci „ar seju tortē”.

Kad savai draudzenei ieminējos, ka mans dēls ir uzaicināts uz piecīšu balli, viņa atbildēja, ka viņas meita šogad esot bijusi jau uz trijām tāda veida ballītēm un ka, viņasprāt, šī tendence tuvākajā nākotnē varētu kļūt ļoti populāra. Arī dažas citas mammas teica to pašu.

 

Kas ir piecīšu ballīte?

Īsāk sakot, piecīšu ballīte ir risinājums visām peripetijām „Ak Dievs, kārtējā ballīte, ko dāvināt?!”. Tā ir ballīte, kurā uzlūgtais bērns (viesis) gaviļniekam uzdāvina 5 eiro banknoti, ko jubilārs liek krājkasītē, lai varētu sakrāt kādai sen kārotai lietai (vai arī sadāvināto summu pielikt klāt, kad bērna vecāki iegādājas viņa kāroto dāvanu).

Nav dāvanas — atkrīt lieki uztraukumi un izdevumi. Tieši tik vienkārši… jauki, vai ne?

Ir daudz iemeslu, kāpēc piecīšu ballītes ir labas. Lūk, daži no tiem!

  • Tiek atslogoti uzlūgtā bērna vecāki: viņiem vairs nav jāmaldās pa veikaliem un jāuztraucas, domājot par to, vai gaviļniekam jau ir „Mans mazais ponijs” vai „Lego Duplo”.
  • Draudzīgs risinājums budžetam. Ja jūsu bērns tiek aicināts uz gandrīz katra skolas drauga dzimšanas dienu un ja, pieņemsim, jūs katru reizi dāvanai iztērējat 20 eiro, galu galā tas sasummējas vienā pamatīgā skaitlī.
  • Tas liek aizdomāties par patiesajām dzīves vērtībām un iemāca, ka dzimšanas dienas ballītes ir stāsts par draugiem un kopīgu laika pavadīšanu jautrā gaisotnē, nevis par kaudzi dāvan Turklāt bērni saprot, ka ir labi kādai kārotai lietai naudiņu sakrāt pašam. Piecīšu ballīte dod šo iespēju.
  • Ja papētām dziļāk, tas ir videi draudzīgs risinājums. Cik gan daudz lietu (mantu) nonāk izgāztuvē pēc tam, kad, kādu laiku ar tām paspēlējies, mazais tās pamet novārtā! Tas samazina nevajadzīgos mantu kalnus. Mazāk mantu nozīmē mazāku nekārtību mājās un mazāk raižu par to, kur mantu kalnus likt tad, kad bērns no tām ir izaudzis vai tās vienkārši ir apnikušas un neizraisa vairs nekādu interesi.
  • Bērns tiek pie dāvanas, par kuru viņš jau sen ir sapņojis un ko tiešām vēlas, nevis kvantuma tādu dāvanu, kas var ātri saplīst vai pazust.

 

Protams, bērni mīl dāvanas. Pat pieaugušie mīl dāvanas! Vai piecīšu ballīte bērniem liedz dāvināšanas un dāvanu saņemšanas prieku?

 

Viss ir atkarīgs no tā, kā ar bērnu runā par šo iespēju. Ja jūsu bērns zina, ka dzimšanas dienas dāvanā viņš saņems ko sen lolotu un kārotu, un saprot, ka ikviens, kas ieradīsies svinībās, dos savu artavu šā sapņa piepildīšanā, nevis dāvinās individuālas dāvanas, tad bērna cerības tiks attaisnotas un prieks par gaidāmo, sen kāroto dāvanu tikai pieaugs.

 

Kā noorganizēt piecīšu ballīti?

 

Uzrakstiet ielūgumus, kā parasti to darāt (elektroniskā formātā vai taustāmā — nav būtiski), bet uzsveriet, ka šī būs piecīšu ballīte. Ja ielūgumā nepietiek vietas, lai aprakstītu, ko šāda ballīte nozīmē, tad varat ievietot atsevišķu papildlapu ar paskaidrojumu vai arī aprakstīt uz ielūguma aizmugures vāciņa. Jūs varat uzrakstīt ko tamlīdzīgu: „Mans dēls ielūdz Tevi uz piecīšu ballīti! Viņa sen lolotais sapnis ir tikt pie … [nosauciet, par kādu dāvanu dēls sapņo], tāpēc lūdzam Tevi nenest viņam individuālu dāvanu, bet apsveikumā ievietot 5 eiro banknoti, kas tiks pielikta klāt summai, kas paredzēta viņa sen kārotās dāvanas iegādei. Viņš tiešām būs sajūsmā! Paldies Tev jau iepriekš!”

 

Var darīt tā, ka izsapņoto dāvanu gaviļnieks saņem tieši savā dzimšanas dienas ballītē — tad arī viesiem būs iespēja redzēt, kam viņi devuši savu artavu. Dāvanu var pasniegt arī tad, kad visi viesi jau devušies mājup.

Jāpiemin vēl kāda situācija: ja viesis izsaka vēlmi dot vairāk naudiņas, var sarīkot desmitnieku ballīti vai vienkārši norunāt, ka, ja ir tāda vēlēšanas un (vai) iespējas, var dot vairāk naudiņas.

 

 

Atceros reizi, kad 5 eiro banknoti ievietoju „Paw Patrol” kartītē, jo mazais viesis, pie kura mans dēls bija ielūgts, vienkārši dievina šo multiplikācijas filmiņu. Palūdzu dēlam, lai viņš uzzīmē draugam kādu zīmējumu. Viņš uzzīmēja pirātu kuģi, jo vienmēr, kad viņi satiekas, abi ar to spēlējas. Visu iesaiņoju, pievienoju čupačups konfekti un mašīnu uzlīmes, ko nejauši atradu atvilktnē. Šo visu stāstu tāpēc, ka, par spīti tam, ka man ļoti patīk ideja par piecīšu ballītēm, gribu uzsvērt to, ka dāvaniņas, lielas vai mazas, izsaiņošanas brīdis gaviļniekam ir pārsteiguma moments, ko viņš sirsniņā vienmēr gaida." 

 

Autore: Lana Hallowes

Avots: https://www.mother.ly/child/what-is-a-fiver-party

(Sākotnēji ievietots Babyology)

Tulkojusi: Dace Bebriša